Sodo g. 5, LT-96136 Gargždai
Tel./faks. (8 46)  45 22 14
Tel. 8 670 37 145
Paieška:
<< vasaris, 2019 >>
PATKPŠS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
Gargždų krašto muziejus (Sodo g. 5, Gargždai)

Gargždų krašto muziejus 

NAUJIENA !  Gargždų krašto muziejaus atnaujinta „Senųjų Gargždų vaizdai“ ekspozicija, kurioje pasirinktas tarpukario laikotarpis, pavieniams lankytojams, organizuotoms grupėms bei socialiai jautriems asmenims, pristatys Gargždus kaip tarpukariu klestėjusį pasienio miestelį, kuris buvo tarsi slenkstis tarp Mažosios ir Didžiosios Lietuvos. Ši aplinkybė įtakojo ne tik oficialų, organizacinį, bet ir kasdienį žmonių gyvenimą.

 

 •     TARPUKARIO LIETUVOS VAIKŲ ŽAISLAI

Užsiėmimas skirtas ikimokyklinio amžiaus vaikams, trukmė – 45 min.

Užsiėmimo dalyviai bus supažindinami su žaislais, kuriuos turėjo tarpukario Lietuvos vaikai, atkreipiant dėmesį į tarpukario Žemaitijos regioną, kur atsirado pirmieji žaislų gamybos centrai, puodžiai ir medžio drožėjai, dažniausiai dievdirbiai, lipdydavo ir droždavo figūrinius švilpukus, gyvūnų formos žaislus, tęsdami senąsias namų darbo žaislų gamybos tradicijas.

Po teorinės dalies vaikai turės galimybę plastilino nusilipdyti švilpuką arba nusispalvinti medinę gyvūno figūrėlę.

 •   MOKYKLA

Užsiėmimas skirtas 2 – 12 klasių moksleiviams, užsiėmimo trukmė – 45 min.

Moksleiviai supažindinami su švietimo sistema tarpukario Lietuvoje, kaip organizuojamas darbas, kaip suskirstytos mokyklos, kas vadovavo mokykloms, kokie mokytojai juose dirbo, kokios bausmės buvo taikytos už prasižengimus mokiniams. Improvizuotų pamokėlių ir kūrybinių pertraukėlių metu moksleiviams bus pristatyta Lietuvos istorinė praeitis, pabrėžiant to meto specifiką, puoselėjamą tautiškumą, atsakomybę savajai valstybei ir lietuviškam žodžiui. Kiekvienas moksleivis sudalyvavęs improvizuotoje pamokoje gaus mokyklos baigimo pažymėjimą – tvarkaraštį.

2-4 kl. moksleiviams pravedama dailyraščio pamoka (supažindinami su rašto atsiradimo pradžia, rašoma su kreida ir plunksna), pertraukos metu žaidžiamas žaidimas „Žiužio ieškojimas“.

5-9 kl. moksleiviams pravedama krašto pažinimo pamoka (supažindinami su tarpukario Gargždų, Lietuvos ir Europos istorija, veikusiomis organizacijomis, švietimo sistema, pramonės ir amatų veikla, kultūriniu ir religiniu gyvenimu), pertraukos metu žaidžiamas žaidimas „5 pagaliukai“.

10-12 kl. moksleiviams pravedama istorijos pamoka (supažindinami su 1918 – 1939 m. bendra Lietuvos ir Europos padėtimi didelį dėmesį skiriant tarpukario Gargždų istorijai), pertraukos metu žaidžiamas žaidimas „Klasės“.

 •     MUITINĖ

Užsiėmimas skirtas 5 – 10 klasių moksleiviams, užsiėmimo trukmė – 45 min.

Edukacinio užsiėmimo metu moksleiviams pristatoma muitinės veikla tarpukario Lietuvoje, kaip buvo organizuojama sienos apsauga, šiame kontekste išryškinant Gargždų muitinės statusą bei reikšmę platesniame Lietuvos kontekste.

Išklausę teorinę dalį, užsiėmimo dalyviai turės praeiti muitinės patikrą, kurioje turės pademonstruoti žinias apie kontrabandines prekes. „Teisėtai“ kirtę sieną bus apdovanoti, „nusikaltę“ gaus papildomą žaismingą užduotį.

 •  PAŠTAS

Užsiėmimas skirtas 5 – 12 klasių moksleiviams, užsiėmimo trukmė – 45 min.

Lietuvą paskelbus nepriklausoma valstybe 1918 m., vienu svarbių uždavinių tapo Lietuvos pašto organizavimas. Tai svarbi institucija, nes buvo kas mėnesį perduodamos žinios, mokami atlyginimai, siunčiami sveikinimai. Šiame kontekste moksleiviams pristatoma tarpukario Lietuvos pašto sistema apimant Gargždų paštą, jame dirbusius žmones, jų darbo kasdienybę.Šiuolaikiniame informacinių technologijų amžiuje, moksleiviai nebeįsivaizduoja bendravimo be kompiuterių, išmaniųjų telefonų ir kt. Todėl praktinio užsiėmimo metu, moksleiviai bus pakviesti į ekspozicijos „Tarpukario paštas“ dalį, rašalu ir plunksna parašyti ir anspauduoti laišką. Žaismingi atvirlaiškiai suteiks galimybę nusiųsti linkėjimą šeimai ir draugams.

 •    APRANGA TARPUKARIU

Užsiėmimas skirtas 8 – 10 klasių moksleiviams, užsiėmimo trukmė – 45 min.

Užsiėmimo metu lankytojai bus supažindinti su tarpukario laiku Gargžduose, Lietuvoje bei Europoje vyravusiomis aprangos (mados) tendencijomis.

Susipažinę su tarpukario mados tendencijomis, užsiėmimo dalyviai bus pakviesti pasidaryti popierinį tarpukario aprangos modelį – kostiumą. Taip pat galės įtvirtinti žinias žaisdami žaidimą „Atspėk, kas, kam tinka“.

 •    TARPUKARIO FOTOGRAFIJA

Užsiėmimas skirtas 8 – 12 klasių moksleiviams, užsiėmimo trukmė – 45 min.

Užsiėmimo metu moksleiviai susipažins su tarpukario fotografija, kokia fototechnika buvo naudojama, kokia fotografinė veikla vyravo tarpukario Lietuvoje.

Ekspozicinėse dalyse – muitinėje, pašte arba mokykloje, moksleiviai bus pakviesti padaryti išradingiausią ir įdomiausią fotonuotrauką su šiais laikais naudojama fototechnika – fotoaparatais arba mobiliais telefonais.

Išradingiausios ir įdomiausios nuotraukos autorius bus apdovanotas.

 •    IŠKILIOS ASMENYBĖS TARPUKARIU

Užsiėmimas skirtas 5 – 10 klasių moksleiviams, užsiėmimo trukmė – 45 min.

Edukacinio užsiėmimo metu lankytojams bus pristatyti iškiliausios tarpukario Gargždų ir Lietuvos asmenybės, jų darbai bei pasiekimai.

Kiekvienas užsiėmimo dalyvis turės galimybę atpažinti autorius ir jų atliktus darbus, kūrinius, išsakytas mintis žaidime „Kas autorius“.


 • „Pažink muziejų“ (ikimokyklinio amžiaus vaikams, trukmė – 45 min.)

Užsiėmimų metu, vaikai supažindinami su muziejumi, jo paskirtimi, veikla.

Po teorinės dalies, vaikai atlieka praktinę užduotį – nupiešia arba su plastilinu nulipdo muziejaus fonduose saugomą eksponatą, kurį išsirenka patys.

 •   „Miesto herbas“ (2-4 kl. moksleiviams, trukmė – 45 min.)

Pasitelkiant Power Point programą, moksleiviai supažindinami su Gargždų miesto herbo istorija. Po teorinės dalies yra pateikiama praktinė užduotis - iš lauro lapų suklijuoti miesto herbą.

Užsiėmimo dalyviai atminčiai pasilieka savo pasigamintą darbelį.

 • „Kelionė laiku“ (2-4 kl. moksleiviams, trukmė – 45 min.)

Tai edukacinis užsiėmimas, kurio metu, pasitelkiant nuotraukas, brėžinius, žemėlapius yra pasakojama apie Gargždų istoriją nuo miesto atsiradimo ištakų iki dabartinių laikų. Moksleiviai atlieka praktines užduotis:

1) „kelionė“: jos metu vedama ekskursija po Gargždų miestą, neįšeinant iš muziejaus. Moksleivių prašoma užsimerkti ir įsivaizduoti, kad jie eina senųjų Gargždų gatvėmis, „sustojus“ prašoma atspėti, kurioje miesto vietoje, ar prie kokio objekto jie „atėjo“.

2) po „kelionės“ mokiniai sprendžia kryžiažodį, kurio klausimai apie su Gargždų miesto istoriją.  

 • Dokumentinio filmo „Gyveno senelis ir bobutė“ peržiūra (2-4 kl. moksleiviams, trukmė – 45 min.)

Tai dokumentinis - animacinis filmas apie režisierės senelius, išgyvenusius tremtį į Sibirą, gyvenimo istorija.

Filmas sukurtas naudojant fotografijas iš asmeninio archyvo su animaciniais ir kino intarpais. Interaktyviai istoriją pasakoja maža mergaitė, savaip suprantanti ir įsivaizduojanti anų metų įvykius.

 • Filmo „Lietuvos istorija I dalis“ peržiūra (5-8 kl. moksleiviams, jaunimui, trukmė – 45 min.)

Tai filmas prasidedantis trumpu Lietuvos istorijos priešistorės pristatymu. Didžiausias dėmesys skiriamas Lietuvos karalystei bei Lietuvos Didžiosios Kunigaikštytės temai, pristatomi žymiausi mūšiai, įvykiai, asmenybės. Prieš pradedant žiūrėti filmą užsiėmimo dalyviams išdalinamos užduotys, kurias turi atsakyti žiūrint pateiktą filmą.

 • Filmo „Gargždų žydų bendruomenė“ peržiūra (5-8 kl. moksleiviams, jaunimui, suaugusiems, trukmė – 45 min.)

Tai filmas apie Gargždų žydų bendruomenės istoriją Europos ir Lietuvos žydų istorijos kontekste. Edukacinės pamokos vedantysis po filmo peržiūros, apibendrina filme pristatytą informaciją. Pristačius ir aptarus temą skiriama užduotis: organizuojama viktorina.

 • „Lietuva XVI-XVIII a. žemėlapiuose“ (6-10 kl. moksleiviams, trukmė – 45 min.)

Šis edukacinis užsiėmimas supažindins moksleivius su XVI-XVIII a. Lietuvos ir Gargždų miesto kartografijos ypatumais Pasaulio bei Europos kontekste.

Užsiėmimo metu, pasitelkiant Power Point programą, kartografinius žemėlapius moksleiviams pristatoma XVI-XVIII a. Lietuvos ir Gargždų miesto žemėlapių kūrimo ir tobulinimo istorija.

 Po teorinės dalies, moksleiviai kviečiami pasitikrinti savo žinias, interaktyvioje viktorinoje.  

 • Edukacinis užsiėmimas skirtas Sausio 13 d. paminėti (7-10 kl. moksleiviams, jaunimui, suaugusiems, trukmė – 45min.)

Edukacinis užsiėmimas, kurio metu, pasitelkiant Power Point programą, istorinius šaltinius (dokumentus iš Gargždų krašto muziejaus, LR Seimo archyvo, fotonuotraukos) moksleiviams pristatomos Sausio 13-osios ištakos, reikšmė Lietuvai. Taip pat bus pristatomi Klaipėdos r. gyventojai apdovanoti Sausio 13-osios medaliais.

Po teorinės dalies užsiėmimo dalyviai bus pakviesti parašyti palinkėjimą Lietuvai ir sudalyvauti muziejaus rengiamoje akcijoje „Buvom, esam ir būsim“.

 • Edukacinis užsiėmimas skirtas Vasario 16 d. paminėti (7-12 kl. moksleiviams, jaunimui, suaugusiems, trukmė – 45 min.)

Užsiėmimo metu moksleiviai supažindinami su Vasario 16 – osios reikšme Lietuvai, su nepriklausomybės akto signatarais (biografija, diplomatine veikla ir kt.). Didelis dėmesys skiriamas iš Klaipėdos r. kilusiam nepriklausomybės akto signatarui Dr. Jurgiui Šauliui.

Po teorinės dalies užsiėmimo dalyviai savo žinias pagilins atlikdami praktinę užduotį: žemėlapyje turės pažymėti nepriklausomybės akto signatarų gimimo vietas.

 • „Geltona, žalia, raudona“ – skirta Kovo 11 d. paminėti (7-12 kl. moksleiviams, jaunimui, suaugusiems, trukmė – 45 min.)

Edukacinis užsiėmimas, kurio metu, pasitelkiant Power Point programą, istorinius šaltinius (dokumentus, LR Seimo archyvą, fotonuotraukos) moksleiviams pristatoma Kovo 11 – osios reikšmė Lietuvai.

Išklausę teorinę dalį, užsiėmimo dalyviai bus kviečiami susiskirstyti į tris komandas ir atlikti šias užduotis.

1)     komandų prisistatymas (pavadinimas, šūkis, komandos kapitono rinkimai).

2)  temos iliustravimas. Šios užduoties metu komandos turės iliustruoti temą - „Geltona, žalia, raudona“. Kiekvienai komandai duodami popieriaus lapai, fotonuotraukų kopijos, akvarelė, aliejiniai dažai ir kt. priemonės, kurios reikalingos užduočiai atlikti.

 • Istorinių – dokumentinių filmų peržiūra (9-12 kl. moksleiviams, jaunimui, suaugusiems, trukmė – 45 min.)

1.    „Lietuvos istorija II dalis“

Filmas, kuriame pristatoma Abiejų Tautų Respublikos, Carinės Rusijos laikotarpio istorija bei XX a. Lietuvos istorija.

2.    „Knygnešiai“

Tai filmas, kelionė, kuriame airis poetas Gearoid Mac Lochlainn ir lietuvis teatro režisierius Albertas Vidžiūnas kartoja XIX a. Lietuvos knygnešių pavojų kupiną kelią. Keliaudami Lietuvos miškais ir upėmis, kiekvienas sužino kažką, ko nežinojo apie savo šalį, ir atranda vis daugiau ryšių tarp gimtosios kalbos ir tapatybės.

Šio filmo kūrėjai keliaudami Lietuvoje giliai žvelgia į esminius tautinę tapatybę formuojančius ramsčius, tokius kaip kalba, religija ir istorija. Be to, šiame filme puikiai atskleidžiamas nuostabios Lietuvos gamtos, jos miestų architektūros grožis.

3.    „Nesulaužyti priesaikos“

Dokumentinio filmo pagrindinis veikėjas ir pasakotojas - Tauro apygardos Žalgirio rinktinės partizanas Juozas Armonaitis - Triupas. Buvęs partizanas atvirai, be kartėlio dalijasi gyvenimo istorija: vaikystė ir jaunystė, ankstyvas apsisprendimas prisidėti prie Lietuvos laisvės kovotojų, sunkios kovos, draugų žūtys, išdavystės, žiaurūs tardymai ir kančios metai sovietų lageriuose.

               Po dokumentinių filmų peržiūrų užsiėmimų dalyviai atliks praktines užduotis.

Edukacijos užsakomos iš anksto tel. (8 46) 45 22 14, mob. tel. 8 656 15501 nuo I iki V 9.00 - 18.00 val.