Filialas Agluonėnų etnografinė sodyba

Kontaktai:
Mob. +370 665 24278
El. p: agluonenu@gargzdumuziejus.lt

Adresas:
Klojimo g. 9, 
LT-96250 Agluonėnai
Klaipėdos rajonas

Administracija įsikūrusi adresu Aukštujų g. 5A, LT-96251 Agluonėnai (ambulatorijos pastate).

Agluonėnų etnografinės sodybos filialo vadovė Giedrė Rudaitytė, mob. tel. +370 665 24278

Muziejaus filialas „Agluonėnų etnografinė sodyba“ (Aukštujų g. 5A, Agluonėnai, Klaipėdos r.) yra vienas iš nedaugelio išlikusių Mažosios Lietuvos medinės architektūros pavyzdžių. Tai tipiška Klaipėdos krašto nedidelio ūkio sodyba, kurią sudaro darni pastatų, želdinių, kiemo erdvių ir puošybinių elementų visuma, atspindinti regiono specifiką, vietinių gyventojų gyvenimo būdą. 1983 m. atnaujintoje sodyboje buvo atidarytas nedidelis muziejus, o etnografinės sodybos kluone įsikūrė pirmasis pokario klojimo teatras, kur 1988 m. įvyko pirmasis Lietuvos klojimo teatrų festivalis „Krivūlė“.
2007 m. Agluonėnų etnografinė sodyba tapo Gargždų krašto muziejaus filialu. 2009–2010 m. sodybos pastatai buvo restauruoti, atkurtos autentiškos XIX a. pab.–XX a. pr. lietuvininko laukininko statinių interjero detalės. Ryšiai su Vokietija lėmė, kad laukininkų sodybose sparčiai plito miestietiški interjero elementai, parsigabenti, o ne pačių gaminti, poliruoti baldai, pirktiniai audiniai ir pan. Gyvenamojoje namo dalyje estuboje, virtuvėje, priebutyje ir šaltajame kambaryje išsaugotas paskutinės sodybos šeimininkės autentiškas pagrindinio šeimos kambario (estubos) interjeras. Estuba buvo apšildoma kokline krosnimi, prie kurios įrengtas suolas benkis (kakalis). Čia valgydavo, miegodavo, žiemos metu ausdavo, verpdavo, dirbdavo kitus ūkiui reikalingus darbus. Patalpos viduryje – stalas, kėdės (krasės), prie sienos – šeimininkų lovos, vaikiškas lopšys (šūpulys), drabužių spinta (skapis). Vienintelis polichrominis baldas – kraitinė skrynia. Šaltajame kambaryje ir priebutyje eksponuojami įvairūs darbo įrankiai (dailidės, kubiliaus, klumpdirbio ir kt.) ir buities reikmenys (įvairių formų sviestamušės, girnos, svarstyklės ir kt.), kurie buvo įsigyti ar dovanoti aplinkinių kaimų gyventojų.
Muziejus kaupia ir saugo lietuvininkų etnokultūros vertybes, pritaikant muziejų platesnei kultūrinei, edukacinei ir bendruomeninei veiklai, vykdo edukacinę veiklą: žaidimai ,,Kelionė laiku“, „Etnoprotmūšis“, „Lobių paieškos“, „Mūsų senolių gyvenimo būdas“ ir kt. Čia taip pat rengiamos Agluonėnų bendruomenės ir tradicinės kalendorinės šventės, tautodailės dirbinių, istorinės, fotografijų ir kitos parodos, folkloro ansamblių koncertai, Klojimo teatro vaidinimai.

Galerija


Naujienų prenumerata

Kontaktai Darbo laikas Renginiai Bilietų kainos