Agluonėnų klojimo teatras

2020 03 27

AGLUONĖNŲ KLOJIMO TEATRAS

Agluonėnų klojimo teatras įkurtas 1983 m. etnografinės sodybos kluone. Teatro įkūrimo iniciatoriai buvo  tuometinės Valstybinės konservatorijos Klaipėdos fakultetų liaudies teatro režisūros studentai, vadovaujami dėstytojo docento dabar profesoriaus Petro Bielskio. Idėją palaikė  „Jaunosios gvardijos“ kolūkio pirmininkas A. Treigys. Su studentais daug dirbo fakultetų  istorikų būrelio  vadovas Vytautas Žalys bei landšaftininkas Jonas Čepas. Agluonėnų klojimo teatras buvo pirmasis klojimo teatras, įkurtas sovietmečiu. Jis davė pradžią senojo lietuvių teatro atgimimui.

1983 m. lapkričio mėnesį Klojimo teatras netalpino visų norinčių pamatyti pirmąjį spektaklį. Studentai, būsimieji liaudies teatrų režisieriai suvaidino kursinį spektaklį, režisuotą P. Bielskio „Elegija Jonui Biliūnui“. Pasirašius kūrybinę sutartį tarp „Jaunosios gvardijos“ kolūkio ir Klaipėdos fakultetų dalyvavo prorektorius V. Jakelaitis, klojimo teatro krikštatėvis Petras Bielskis. Klojimo teatras turėjo tapti laiudies režisūros katedros mokymo baze, ruošiant režisierius kaimo teatrams: studentai pažadėjo pastatytus spektaklius parodyti Agluonėnų kaimo žmonėms. Klojimo teatras tapo mėgiama agluonėniškių ir kaimo svečių lankymosi vieta. Vaidino ne tik studentai. Ypač buvo laukiami vietos saviveiklininkų paruošti vaidiniimai. 1988 m. teatras šventė penkių metų veiklos jubiliejų. Jis išgarsėjo ir rajone ir Respublikoje ir už Lietuvos ribų. Per šį penkmetį Agluonėnų teatro entuziastai pastatė penkis spektaklius, iš kurių net 4 pastatyti pagal Vydūno pjeses.

1984 m. birželio 23 d. Klaipėdos fakultetų diplomantas Vytautas Germanavičius su vietiniais aktoriais parodė vieną iš pirmųjų Vydūno komedijų „Piktoji gudrybė“ bei būsimieji režisieriai suvaidino Vydūno „Numanė“. Tą vakarą šventėje dalyvavo garbingi svečiai: lietuvių teatro tyrinėtojas akademikas J. Lankutis, poetas E. Matuzevičius, Klaipėdos fakultetų prorektorius V. Jakelaitis, teatro meno fakulteto dekanas V. Zakarauskas.

1985 m. birželio 22 d. įvyko Agluonėnus išgarsinusios Žemaitės 3 dalių komedijos premjera (režisierius Egidijus Kupčiūnas).Šis spektaklis buvo suvaidintas bent 44 kartus. Šiame spektaklyje dalyvavo ir folklorinio ansamblio atlikėjai.1988 m. šis spektaklis peržengė Lietuvos ribas Iš tarptautinio liaudies kūrybos festivalio „Draugystės rampa-88“, vykusio Baltarusijos Gardino mieste saviveiklininkai grįžo su laureato diplomais ir didžiuoju prizu.

1988 m. gruodžio mėn. suteiktas Liaudies teatro vardas. Tais pačiais metais Agluonėnuose surengta I Lietuvos klojimo teatrų krivūlė – festivalis.

Tad sveikiname klojimo teatrų krikštatėvį profesorių Petrą Bielskį, neseniai atšventųsį 85-erių metų jubiliejų  tebekuriantį ir tebevaidinantį, jo studentus ilgiausiai kūrusius klojimo teatre Egidijų Kupčiūną bei Augustiną Šutkų, Gabiją Šutkutę (jaunųjų teatriuko vadovę) bei visus režisierius ir aktorius bei mėgėjus, kurie šitame teatre kūrė ir kurs su teatrų diena. Šis teatras pagyvino  Agluonėnų kasdienybę, gyvenimą, ne vienam padėjo atrasti talentą savyje.

Informaciją parengė Agluonėnų etnografinės sodybos vadovė Giedrė Rudaitytė.

Parengta pagal Silvos Povytės „Kaimas istorijos pagairėje“ 1994m. bei vietinių žmonių prisiminimus.

0001_1_1585306353-c18c71f8524089008ea6c9fc9f53e0d7.jpg