Agluonėnuose atkurtos unikalaus malūno konstrukcijos tapo muziejaus dalimi

2023 12 18

Agluonėnų etnografinės sodybos prieigos per kelerius metus pasikeitė neatpažįstamai. Sodybą apsupo net trys naujutėlaičiai statiniai, kuriuose įkurdinta unikalaus malūno ekspozicija.

Lietuvninkui Jonui Geniui kadais priklausiusio malūno sparnai sukosi Kantvainių kaime šalia Agluonėnų. Tačiau ilgainiui pažangiam ūkiniam objektui savo funkcijų nebeatliekant malūnas įtrauktas į technikos paminklų sąrašą. Net Rumpiškių liaudies buities muziejuje buvo įkurdintas. Tik per kelis dešimtmečius deramo dėmesio nesulaukė. Kad malūno konstrukcijos visiškai nesupūtų, o jo istorija nenugrimztų praeitin, kadais pažangaus technologinio įrenginio detalės pargabentos atgal į Klaipėdos kraštą. Įkomponuotos jos naujutėlaitėje Agluonėnų etnografinės sodybos prieigose duris atvėrusioje ekspozicijoje.

„Pristatoma ekspozicija – tai naujas pasiūlymas rajono gyventojams ir svečiams įdomiai praleisti laiką, išgirstant neįtikėtiną malūno ir jo šeimininkų istoriją. Sukurtoje ekspozicijoje bus galima ne tik apsilankyti, dalyvauti eskursijose, bet ir sukurtoses edukacijose. Turime paruošę užduočių knygelę moksleiviams, vyresniems siūlysime edukaciją su Lego konstruktoriais, ateityje planuojame renginių bei kūrybinių dirbtuvių susijusių su malūnininkyste ir kepiniais“  – apie atsinaujinusią Agluonėnų etnografinę sodybą pasakoja Gargždų krašto muziejaus direktorė Sigita Bučnytė.

Kad J. Genio malūnas vėl liudytų turtingą Agluonėnų praeitį, bendram darbui susitelkė muziejininkai, istorikai, švietimo ir kultūros atstovai, vietos gyventojų bendruomenė. Ir nors malūno sparnų sukantis jau neišvyti, apie jo unikalumą kalbama net ir praėjus šimtmečiui. Sako jo konstrukcijas malūnininkas pirkęs ir parsivežęs iš Vokietijos. Statinys buvęs keturių aukštų ir siekė 13 metrų neskaitant sparnų. Medinio karkaso ir skiedromis apkaltais šonais, su priestatėliu, pastatytas ant ratelių ir važiuojantis žiediniu bėgiu – tokį jį buvus liudija istoriniai šaltiniai. Kai vėjo būta per stipraus, keturis malūno sparnus malūnininkas galėjo reguliuoti specialiomis žaliuzėmis nestabdydamas malūno.

Kaip atrodo išsaugotos ir restauruotos  kadais pažangaus technologinio įrenginio detalės, kviečiame pasmalsauti atvykus į Agluonėnų etnografinę sodybą Klojimo g. 9, Agluonėnai.

Teatralizuotas ekspozicijos „Vėjo milžino istorija“ atidarymas  - gruodžio 20 d. 10.00-10.30 val.

Jo metu „Vėjo milžino“ istoriją kurs  eksperimentais netradicinėse erdvėse žiūrovus žavintis Ernsto Vicherto teatras, Teodoro Kuršaičio pagrindinės mokyklos šokėjai ir menininkas Kristijonas Lučinskas. Pageidaujantieji kviečiami ir į baigiamąją projekto konferenciją. Jos programa pridedama.

0001_0_1702904212-d2780b07c37908f9a9271aa5009d9c9c.jpg