Naujienos

I. Simonaitytės memorialiniame muziejuje saugomų rašytojos knygų pirmųjų leidimų virtuali paroda

2021 03 03

Parodos autorė: I. Simonaitytės memorialinio muziejaus vadovė Gintarė Pučkorienė

Kviečiame į I. Simonaitytės memorialiniame muziejuje saugomų rašytojos knygų pirmųjų leidimų virtualią parodą

Rašytojos I. Simonaitytės memorialiniame muziejuje išsaugota ne tik autentiška vasarnamio aplinka: baldai, paveikslai, suvenyrai, asmeniniai daiktai, dovanos, bet ir  visų knygų pirmieji leidimai. Kviečiame minutėlei stabtelėti ir pasmalsauti kaip atrodo pirmieji leidimai, kokia jų istorija...

„ - Iš kur tos knygos atsirado? Gal iš noro pasigrumti su likimu, gal iš noro apginti save... Jo jo, daug kentėjau vaikystėje – tada ir gimė skausmingos giesmės. Pirmoji mano rimta knyga – „Šimonys“. Dar kai dirbau Klaipėdos seimelyje, būdavo, išsitraukiu slaptom iš stalčiaus ir rašau rašau… Nežinau už ką ją žmonės taip mėgsta. O mieliausia man jauniausia mano knyga - „Paskutinė Kūnelio kelionė „.“ – yra sakiusi rašytoja.

Netikėta sėkmė rašytoją aplankė 1935-aisiais. „Aukštųjų Šimonių likimas“, dar neišspausdintas, vos atiduotas vietos laikraščiui, spėjo padaryti stulbinančią literatūrinę karjerą. Nutarta išleisti romaną Knygų leidimo komisijos lėšomis (rečiausia išimtis gyviesiems rašytojams). „Jokioje knygoje dar neradau, kad toks ir toks rašytojas, bemokslis (kaip aš), pusę savo amžiaus praleidęs ligos patale, pasaulio nematęs, šalia vargo ir skurdo daugiau nieko neprityręs – braunasi į pirmaeilių rašytojų būrį. Ar tai tikėtina? Beveik ne“, – stebėjosi I. Simonaitytė.

1936 m. skirta pirmoji Valstybinė premija rašytojai už romaną „Aukštųjų Šimonių likimas“. Penki tūkstančiai litų. Įteiktas ir pirmasis knygos egzempliorius pergamente su parašais. Išsipildžius svajonei, atsidėjo vien literatūriniam darbui, jai buvo paskirta pensija.

Ievos Simonaitytės kūryba labai gausi, iš viso 1935-1971 m. knygomis ji paskelbė 15 romanų, apsakymų ir autobiografinių kūrinių lietuvių kalba, kurie užsienio leidyklų buvo išversti į estų, latvių, rusų, lenkų, anglų, prancūzų, vokiečių, ispanų ir kinų kalbas. Jos knygos taip pat leistos Brailio rašmenimis.  Istorinio atgarsio sulaukusi epopėja „Aukštujų Šimonių likimas“ vien lietuvių kalba išleista 14 kartų,  „Vilius Karalius“ - 9 kartus (ekranizuotas ir kine).

„Ievos Simonaitytės kūryba yra didžiulis, gražus paminklas šiam visų vėjų nugairintam kraštui, savitai jo kultūrai ir neramiems, išdidiems žmonėms“, - fotomenininkė Ona Pajedaitė.

Video - I. Simonaitytės memorialiniame muziejuje saugomų rašytojos knygų pirmųjų leidimų virtuali paroda.

 

 

 


0001_unnamed_1614761218-c73ac9b3794358b41292a87e4ba7d395.jpg

Naujienų prenumerata

Kontaktai Darbo laikas Renginiai Bilietų kainos