Klaipėdos krašto laukininko sodyba

Agluonėnų etnografinės sodybos kompleksas susideda iš penkių statinių, tai : klojimas (kuriame vyksta didžioji dalis visų sodybos renginių), tvartas (patalpa skirta parodoms, edukaciniams užsiėmimas), rūsys (jame įrengtas poilsio kambarys su židiniu), pavėsinė (lauko ekspozicijos vieta) ir svarbiausią vietą sodyboje užimantis gyvenamasis namas – stuba.

Gyvenamajame name eksponuojamas autentiškas XIX a. pab. lietuvininko laukininko interjeras, buities ir ūkio reikmenys, darbo įrankiai. Gyvenamojoje namo dalyje estuboje, virtuvėje, priebutyje, šaltajame kambaryje eksponuojami paskutinės sodybos šeimininkės Marės Vytienės baldai ir buities reikmenys bei kiti kurie buvo įsigyti ar dovanoti aplinkinių kaimų gyventojų rakandai ir darbo įrankiai.

Kairiajame namo gale išsaugotas autentiškas paskutinės sodybos šeimininkės gyvenamosios namo dalies (estubos) interjeras. Estuba buvo pagrindinis šeimos kambarys. Estuba buvo apšildoma kokline krosnimi, prie kurios įrengtas suolas benkis (kakalis). Čia valgydavo, miegodavo, žiemos metu ausdavo, verpdavo, dirbdavo kitus ūkiui reikalingus darbus. Ryšiai su Vokietija lėmė, kad laukininkų sodybose sparčiai plito miestietiški interjero elementai, parsigabenti, o ne pačių gaminti, poliruoti baldai, pirktiniai audiniai ir pan. Estubos ekspozicijoje tokius baldus ir matome. Patalpos viduryje – stalas, kėdės (krasės), prie sienos – šeimininkų lovos, vaikiškas lopšys (šūpulys), drabužių spinta (skapis). Vienintelis polichrominis baldas – kraitinė skrynia.

Šaltajame kambaryje ir priebutyje eksponuojami įvairūs darbo įrankiai (dailidės, kubiliaus, klumpdirbio ir kt.) ir buities reikmenys (įvairių formų sviestamušės, girnos, svarstyklės ir kt.), kurie buvo įsigyti ar dovanoti aplinkinių kaimų gyventojų.


Naujienų prenumerata

Kontaktai Darbo laikas Kalendorius Bilietų kainos