Gegužės mėnesio eksponatas

Krepšiukas-rankinukas

Klaipėdos krašto moterų kostiumas išskirtinis dėl vienos detalės – dalmono. Į dalmonus moterys įsidėdavo raktus, nosinaitę, saldumyną ar šukas. Lietuvininkės mėgo pačių pasisiūtus mažučius ant riešo nešiojamus rankinukus, puoštus karoliukais. Ši detalė, perimta iš Vakarų Europos aukštosios mados, kuri buvo paplitusi tik Mažojoje Lietuvoje.

Tačiau tokie rankinukai buvo labai netalpūs. Todėl praeityje rankines atstodavo pinti plokščios formos krepšeliai, kuriuos nešiodavo pasikabinusios ant rankos. Turtingos damos nemėgo tampyti didelių maišų ar krepšių – už jas tai darė tarnai.

Metams bėgant, rankinės didėjo. Moterys rankinėse nešiojosi nosinaites, maldaknyges, atsirado maži veidrodėliai, į rankinę turėjo tilpti ir tuo metu gaminamas rankdarbis. Odines rankines galėdavo įsigyti tik pasiturinčios ponios, o merginos iš neturtingos šeimos nešiojosi medžiagines. Rankinių spalvos ir formos buvo labai įvairios. Madingas rankinukas buvo išskirtinis aksesuaras, kurio troško kiekviena moteris.

Nuotraukoje esantis eksponatas „krepšiukas-rankinukas“ rastas Drevernos apylinkėse, pintas iš žilvičio vytelių, apdirbtas metalu ir oda, su užsegamu dangčiu. Krepšelio dydis 36x19x26 cm. Tokius krepšiukus šišioniškės brangaisiais kociais vadino, o naudojo priešpiečiams į palaunę (laukus) nešti ar eiti į turgų  sūrius, kiaušinius parduoti, bei apsipirkti.

Eksponatą galite apžiūrėti J. Gižo etnografinėje sodyboje, Žvejų g. 13, Dreverna.


Galerija


Naujienų prenumerata

Kontaktai Darbo laikas Kalendorius Bilietų kainos