Birželio mėnesio eksponatas

Rašytojos I. Simonaitytės siuvimo mašina

Rašytojos I.SIMONAITYTĖS siuvimo mašina, eksponuojama I. Simonaitytes memorialiniame muziejuje (Priekulė, Vingio g.11)

Eksponato aprašymas:

Šiandien rašytojos jaunystės siuvimo mašina daugeliui lankytojų įdomus eksponatas, o anuomet pačiai pradedančiajai kūrėjai tai buvo daiktas nešantis viltį...Viltį į šviesesnę ateitį, atotrūkį nuo nepritekliaus, vargingos kasdienybės. Tai tarsi atspirtis  iš tamsaus gyvenimo periodo, ne tik materialine prasme, bet ir proveržis į kūrybinę laisvę, minčių savarankiškumą ir asmeninį tobulėjimą, laisvę reikšti savo nuomonę. Nors vėliau, rašytojai įkopus į savo kūrybinį olimpą, ji nebesiuvo, tačiau ši jaunystės relikvija lydėjo ją visą gyvenimą ir rado prieglobstį jos gimtajame krašte vasarnamyje Priekulėje. Po rašytojos mirties, vasarnamyje įkurtas memorialinis muziejus ir vienas daugiausiai lankytojų susidomėjimo susilaukiančių eksponatų- siuvimo mašina su autorės autografu.

Kad siuvimo mašina tikrai priklausė rašytojai, byloja jos viduje( siuvimo mašinos dangtyje) paliktas įrašas : Eve Simoneit/ Eglaite Memel.

Evė, Evikė- tai ją vadino artimieji, taip ji pati prisistatinėjo ir pasirašinėjo visą gyvenimą, o Ieva Simonaitytė tik sulietuvintas jos vardas, leidžiant žymiausią jos kūrinį „Aukštųjų Šimonių likimas“. “Eglaite“- vienas pirmųjų rašytojos slapyvardžių, kuomet žinoma kaimo siuvėja tampa Vanagų lietuvių jaunimo draugijos „Eglė“ nare ir ima spausdinti savo vaizdelius ir eilėraščius laikraščiuose.

Rašytojos I. Simonaitytes siuvimo mašina Singer, pagal serijinį numerį pagaminta 1910-1914 m.  Škotijos gamykloje. 27 k modelio siuvimo mašiną jai padovanojo dėdė Dūdjonis.  19121914 m. I. Simonaitytė gydėsi Angerburge, iš ten grįžo sustiprėjusi ir vertėsi siuvėjos amatu. Eksponatas tapo savotišku užsispyrimo ir kelio į sėkmę simboliu.

Filmuota medžiaga: I. Simonaitytės siuvimo mašina.

Tekstą parengė I.Simonaitytės memorialinio muziejaus vadovė Gintarė Pučkorienė


Galerija


Naujienų prenumerata

Kontaktai Darbo laikas Kalendorius Bilietų kainos