Vasario mėnesio eksponatas

Šaukštelio autorius Antanas Toleikis. Padarytas Vožaelio lageryje, Komijos ASSR, 1946 m rugsėjo mėn. Šaukštelio koto abiejose pusėse įrėžti užrašai: averse-„A. Toleikis“ ir reverse- „1946.9.27 SSSP“. Šaukštelis medinis, tamsiai rudos spalvos.
Antanas Toleikis dešimt metų kalėjo Komijos ir Kazachijos lageriuose. Į Komiją buvo išvežtas 1946 m. rugsėjį. Atvežė prie Vyčegdos upės į Kniažpogosto miestelį. Pakliuvo į Usvymlagą, vieną iš seniausių lagerių susivienijimų Komijos žemėje.
Iš Antano Toleikio prisiminimų
„ 1946 m. rugsėjo mėn. pabaigoje mūsų kalinių ešelonas pasiekė Komi ASSR ir pervažiavus Vyčegdos upę sustojo geležinkelio stotyje Vožael. Ten mus išlaipino ir nuvarė į senas lagerio patalpas, kuriose išbuvome savaitę laiko, karantino  sąlygomis.  Vėliau išskirstė brigadomis po kitus lagpunktus. Karantino laikotarpiu šaukštų nedavė ir tos varganos košės normelę valgėme kabindami pirštais arba bet kokia pasitaikiusia skiedrele. Laiko buvo, tai sugalvojau pasidaryti, kad ir bėdną įrankį sriubai ir košei valgyti. Tas šaukštelis padarytas be peilio bei kito metalinio įrankio. Tam panaudojau sudaužyto stiklinio alaus butelio šukes, kuriomis išskaptavau ir apdailinau tą šaukštelį. “. (Pastaba- autoriaus kalba netaisyta).

Galerija


Naujienų prenumerata

Kontaktai Darbo laikas Renginiai Bilietų kainos