Tortinei – 222 metų!

6. Tortinei – 222 metų!

Tiek metų Gediminui Girgždžiui palikimu gautai tortinei. Tai liudija užrašas ant senovinės tortinės dugno –  1798 m. Beveik perpus jaunesnė – 120 metų – „Miele“ kompanijos sviestamušė. Kuri, beje, puikiai veikia – šeima išbandė. Tokias Vokietijoje gamino 1890–1910 m. Gediminas paveldėjo senelių Adolfinos ir Felikso Girgždžių namą, kurį atstatė, ir saugo paliktus senus giminės daiktus, brangina močiutės austas staltieses ir kiliminius takus. Pasak istorija besidominčio Gedimino, šeimos šaknys siekia XVI–XVII a., mat pavyko rasti įrašų, jog Antkalnio kaime gyvenę Andrius ir Magdalena Girgždžiai.

 

Muziejaus istorikas Marius Mockus: „Stebina eksponato amžius ir džiugina jo savininkų požiūris saugoti. Muziejininkai tikri, kad tortinė, pateikta konkursui, buvo saugoma per visas negandas.

XVIII a. pabaigoje, kai buvo pagaminta ši tortinė, pasaulyje vyko daug svarbių įvykių: neseniai buvo pasibaigęs JAV nepriklausomybės karas (1775–1783), į pabaigą ėjo Didžioji Prancūzijos revoliucija (1789–1799)  po kurios į valdžią Prancūzijoje atėjo Napoleonas Bonapartas. Tuo tarpu Abiejų Tautų Respublikoje ką tik numalšintas Tado Kosciuškos vadovaujamas 1794 m sukilimas, po kurio 1795 m. Rusijos imperija, Prūsijos karalystė ir Austrijos imperija galutinai pasidalija Abiejų Tautų Respublikos teritoriją ir galutinai panaikina valstybingumą. Tai nulėmė, jog Gargždai prarado miesto savivaldos teisę.“


Galerija


Naujienų prenumerata

Kontaktai Darbo laikas Renginiai Bilietų kainos